Logické hádanky, zajímavé úlohy, hlavolamy

Kategorie hádanek: Cesty

Dostanete se, když Vám zadám omezující podmínky?

Kanibalové

Řeka. Na jednom břehu tři misionáři a tři kanibalové. Lodička, do které se vejdou maximálně dvě osoby. Jak se všichni přepraví na druhou stranu tak, aby nikdy na žádném břehu nebyla přesila kanibalů nad misionáři?

Více tato hádanka

Koza a vlk

Řeka. Na jednom břehu je pasáček ovcí, vlk, koza, zelí a lodička. Vlk by rád sežral kozu, koza si dělá zálusk na zelí. Do lodičky může pasáček vzít jen jedno zvíře nebo zelí. Dvě zvířata nebo zvíře a zelí se na lodičku najednou nevejdou. Koza ani vlk pádlovat překvapivě neumí.
Jak dostane pasáček vlka, kozu i zelí na druhou stranu tak, aby na jednom břehu nikdy nebyla koza s vlkem nebo se zelím bez dohledu pasáčka?

Více tato hádanka

Obilí

Chudý zemědělec šel prodat na trh obilí. Jelikož měl jen jeden pytel, tak do půlky nasypal ječmen, pak pytel svázal a do druhé půlky nasypal pšenici.
Na trhu objevil kupce, který chtěl ale jako na potvoru jen ječmen, který byl dole.
Kupec měl také jen jeden pytel a nechtěl pytle vyměnit, neboť ten jeho je dražší.
Jak dostali ječmen do druhého pytle, aniž by sypali obilí někam mimo?

Více tato hádanka

Oheň

V hořícím domě je skupina přátel. Chce se dostat za každou cenu ven, neboť dům za 12 minut spadne. Musí proběhnout chodbou která je celá v plamenech. Pokud skrz ní chce někdo projít, tak musí mít u sebe hasící přístroj a plameny alespoň trochu krotit. Problém je, že přátelé mají jen jeden.
Chodbou mohou jít zároveň maximálně dva lidé. Pak se někdo musí vrátit s přístrojem a mohou jít další dva.
Mezi přáteli je jeden hasič, který se v plamenech pohybuje běžně, a tak dokáže chodbou proběhnout během minuty. Jeho nejlepší kamarád, taky docela korba, proběhne za minuty dvě. Pak je tam ještě jeden starší pán, kterému to trvá čtyři minuty, a ožrala, který se bude chodbou motat pět minut. Pokud jde dvojice, pohybuje se rychlostí pomalejšího.
Jak budou postupovat, aby se dostali ven do 12 minut, než dům spadne?

Více tato hádanka

Pošta

Představte si, že chcete přiteli poslat poštou něco cenného. Máte na to krabičku, která je dostatečně velká, a na kterou lze připevnit několik zámků. Zámků máte oba dostatek, ale problém je, že nemáte klíč od zámku toho druhého.
Jak dostanete k příteli cenost, aby neputovala nezamčená? Poslat klíč jen tak nepomůže, mohl by ho někdo zkopírovat.

Více tato hádanka

Výměna hudby

Sejdou se dva kamarádi, přijde řeč na všechno možné, i na hudbu. Oba dva mají sebou flashku plnou až po okraj toho, co se jim líbí.
Bylo by fajn, kdyby si mohli hudbu vyměnit, aby si ji mohli doma poslechnout. Neboli nahrát obsah jedné flashky na druhou a obsah druhé na první.

Přidou k počítači ve škole, že svůj plán zrealizují. Problém, je že na žádném z flash disků není volné místo. Neboli pokud chtějí na kterýkoliv něco nahrát, pak musí smazat/přepsat původní obsah.
Chtělo by to hudbu jednoho z nich prozatimně uložit na pevný disk počítače. Pak by se jeho flashka mohla smazat, zaplnit obsahem té druhé, a na tu by se pak přokopírovala hudba z počítače.

Co čert nechtěl, bezpečností posedlý správce sítě nedovolí zapisovat data na školní počítač - data nelze nikam dočasně uložit.

Správce sítě ale na počítač nainstaloval speciální software, který umožní tuto výměnu dat provést. Tím mají kamarádi po problému, ale vzniká nám tu otázka:
Jak tento program funguje?

Aby úloha nebyla jednoduchá, tak ani tento software si neukládá žádná pomocná data jinam (ani do RAM), než na média, mezi nimiž výměna probíhá.
Na flash discích není ani drobek místa navíc, oba mají stejnou kapacitu.

Dokážete vymyslel algoritmus, jak výměnu dat provést?

Více tato hádanka

Přidejte si rss do Vaší čtečky.

Nahoru

Hádanky posbíral a stránky vytvořil Miloslav Pojman.